Kaplnka Božieho milosrdenstva
Hľadáme tu podporu u Boha, ktorý sa stará aj o náš život .. .
. .. nech je naše stretnutie sa s ním v modlitbe požehnaním pre našu službu a liečbu
. .. nech mu dovolíme, aby sa nás mohol dotknúť tam, kde to najviac potrebujeme
. .. nech dostaneme silu zvládnuť to, čo je našimi aktuálnymi silami alebo súčasnými schopnosťami medicíny, pre nás zraňujúco presahujúce
. .. a nech napokon s dôverou unesieme v živote naše trápenie, ktoré nám skrze modlitbu môže upevniť našu dôveru i vieru, žeby sme sa stali zrelšími ľuďmi
Nemocniční kapláni
Prečo? Prečo ja? Prečo moje dieťa a nie radšej ja? Čím som si toto utrpenie zaslúžil? Za čo? Čo bolo zlé? Aký má môj život teraz zmysel? Čo by som ešte chcel urobiť? Ide niekomu o mňa? A mne o koho ide? S kým sa potrebujem stretnúť? Čo by som si mal dať do poriadku? Komu odpustiť? Kde nájdem nádej? Chcem naozaj počuť o sebe pravdu? Čo sa to deje so mnou? Ako ma zmení liečba? Budem prijatý? Bude liečba úspešná? Na koľko je moja vôľa žiť nápomocná? Kto mi skutočne pomôže? Mám dávať úplatky? Komu veriť? Ak je Boh, prečo toto dovolí? Trestá ma? Skúša ma? Čo chce? V čo môžem dúfať? Môže mi pomôcť alternatívna liečba? Môže mi Boh pomôcť? Ako sa mu odovzdať? Ako uveriť? Zvládnem to sám? Stihnem to? Budem odkázaný na pomoc? Kto mi dá odpovede na moje otázky?
Žiadame Boha, aby nám odpovedal. On nám namiesto odpovede zväčša posiela človeka, ktorý nám pomáha niesť tieto otázky a načúvať božej odpovedi .. .
- vyslanec cirkvi, ktorý pomáha niesť človekovi život
- spolupútnikom pacientom v liečbe
- dáva priestor pre komunikáciu prežívanej choroby, straty, smútku, hnevu...
- slúži sviatosťami veriacim
- sprostredkúva službu duchovných iných cirkvi, podľa potrieb pacientov
- podporuje dôstojnosť chorého v každom štádiu ochorenia
- je prítomný pri životných rozhodnutiach, krízach
- jeho cieľom nie je privádzať do svojej cirkvi, ale podporovať vo viere a duchovnom raste
- rešpektuje kultúru, národnosť a jazyk, vedie k vzájomnému porozumeniu
- zachováva dôvernosť, mlčanlivosť a úctu k pacientovi, rodine a personálu
- podpora zdravotníkom a iným zamestnancom nemocnice
- pozývaný k riešeniu etických dilem v zdravotníctve, bioetike
- snaží sa byť súčasťou terapeutického tímu
- špecialista v duchovných otázkach
- sprevádza rodinu a príbuzenstvo svojich pacientov
- pomáha pomáhať dobrovoľníkom, moderuje a koordinuje ich činnosť v nemocnici
- venuje sa edukácii a formácii dobrovoľníkov
Kaplnka má umožniť nám i ostatným zotrvať v modlitbe. Ona je v hluku tohto sveta a udalostí nášho života veľkým darom. Umožňuje, aby sme správne poznávali dôležitosť všetkého, čo sa deje. V modlitbe sa učíme počúvať a rozlišovať. Snažíme sa vidieť seba aj ostatných vo svetle Krista, ktorý nám ponúka a dáva svojho Ducha, aby sme sa „nestratili“.
V kaplnke zotrvávame v tichu. Pokiaľ by sme boli rušení telefónom, šepkaním slabo počujúcich, hlukom z ulice, prevádzkou nemocnice, majme trpezlivosť. Ak by bolo možné vlastným pričinením zamedziť rušivému vplyvu, neváhajme .. .
Slúžila duchovným potrebám pacientov a zamestnancov, z ktorých najpočetnejšou skupinou boli Dcéry kresťanskej lásky – Vincentky. Sestry boli vyvezené, počas komunistami riadenej deportácie, v počte sto štyridsať deväť 31.8.1955.
Odvtedy kaplnka stratila sakrálny charakter a bola istú dobu uzavretá. Neskôr, po odstránení bohoslužobných predmetov, sa stal z nej sklad. V rokoch 1961 – 1999 bolo v tejto budove radiačné pracovisko onkologického oddelenia. V roku 1990, počas návštevy Bratislavy, Svätý otec Ján Pavol II požehnal kameň pre obnovenú kaplnku nemocnice, ktorú zamýšľal zriadiť vtedajší dekan RKC v Martine, Jaroslav Pecha.
Po prevezení kobaltového žiariča na onkologické oddelenie sa začalo s rekonštrukciou. Architektonické úpravy viedol Ján Gustiňák. V zrekonštruovanom stave bola kaplnka v jubilejnom roku 2000, za pôsobenia dekana Pavla Zemku, vrátená k bohoslužobnému užívaniu. Posviacku vykonal pomocný banskobystrický biskup Mons. Tomáš Galis. Kaplnka je od tohto roku zasvätená Božiemu milosrdenstvu.
V roku 2003 diecézny biskup Mons. Rudolf Baláž zriadil vo vtedajšej Martinskej Fakultnej nemocnici Duchovnú službu pre potreby hospitalizovaných, personálu a rodín pacientov. 1.4.2007 vznikla Duchovná správa, ktorá dostala vlastný štatút, potvrdený Ministerstvom kultúry SR. 13.8.2007, po absolvovaní konkurzu, RKC dostala budovu kaplnky do prenájmu s dohodnutými zmluvnými podmienkami. V roku 2008 sa realizovala stavebná úprava nad predsieňou kaplnky, čím vznikol priestor pre inšpekčnú izbu kňaza, pôsobiaceho v nemocnici. V roku 2011 bola kaplnka po drobných stavebných úpravách vo svätyni obnovená.
Vo vnútri kaplnky je dominantný obraz Božieho milosrdenstva. Predstavuje Ježiša Krista podľa vízie, ktorú mala sestra Faustína v plockom kláštore v roku 1931. Umelecká podoba tohto obrazu je prácou miestneho majstra Zdenka Pšenčíka z roku 2002. Vtedy sa namiesto drevorezby, sochy milosrdného Ježiša, umiestnil obraz, ktorý je viac spätý s tajomstvom Božieho milosrdenstva v zjavení sv. Faustíne. Jej podoba je na obraze, ktorý je na čele obetného stola a je tiež prácou majstra Pšenčíka z roku 2008.
Socha Madony – Panny mocnej v predsieni kaplnky, krížová cesta na bočných stenách i kríž na prednej stene, sú diela majstra Jozefa Šímu zo Žiliny.
Pod obrazom Božieho milosrdenstva sa nachádza relikviár, v ktorom je úlomok kosti z tela sv. Faustíny. Potvrdenie o hodnovernosti relikvie sa nachádza v predsieni kaplnky, vedľa sväteničky.